KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14721056

nr 1472 1056

Waldemar Lorentzon

(1899-1984), Sverige

Oljemålning, "Vid Fiskhamnen". Signerad, daterad, 1970. Olja på pannå, 22,5x43 cm, yttermått inklusive ram: 40x60 cm. Waldemar Lorentzon var med och bildade Halmstadgruppen 1929 tillsammans med Axel Olson Erik Olson Stellan Mörner Sven Jonson och Esaias Thorén

Waldemar Lorentzon, svensk målare, tecknare och grafiker född 1899, död 1984.

måndag 30 maj 2022
kl 19:45:15

  • Klassiska
  • 30 maj

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Waldemar Lorentzon

Läs mer om Waldemar Lorentzon